Uroczystość 650-lecia Jaćmierza, Posady Jaćmierskiej i Bażanówki

24lipca Mszą Świętą w kościele parafialnym w Jaćmierzu rozpoczęły się obchody 650-lecia Jaćmierza, Posady Jaćmierskiej i Bażanówki. Uroczystej eucharystii przewodniczył J. E. Ks. abp Józef Michalik, który wygłosił także okolicznościową homilię. W koncelebrze uczestniczyli również księża rodacy, kapłani z dekanatu oraz księża, którzy kiedyś pracowali w parafii jaćmierskiej. Msza Święta była dziękczynieniem z okazji 100 rocznicy urodzin  księdza biskupa Stanisława Jakiela - rodaka Jaćmierza. Muzyką i śpiewem Mszę uświetniły Młodzieżowa Orkiestra Dęta przy OSP w Jaćmierzu oraz parafialny chór "Ave Maria".

 

Po uroczystej Mszy Św.: księża, zaproszeni goście i mieszkańcy Jaćmierza prowadzeni przez kompanie honorowe złożone z 21 Batalionu Dowodzenia w Rzeszowie i strażaków ochotników z Jaćmierza, Posady Jaćmierskiej i Bażanówki wraz z pocztami sztandarowymi udali się przy dźwiękach orkiestry na miejsce głównych uroczystości czyli jaćmierski Rynek.

Orkiestra odegrała hymn, podczas którego wciągnięto na maszt flagę państwową. Następnie przewodniczący Społecznego Komitetu Obchodów Pan Janusz Konieczny przywitał zaproszonych gości i mieszkańców Jaćmierza. Swą obecnością uroczystość uświetnili m.in.:
Mirosław Karapyta - wojewoda podkarpacki
Zygmunt Cholewiński - marszałek województwa podkarpackiego
Andrzej Matusiewicz - przewodniczący Sejmiku Wojewódzkiego
Wojciech Blecharczyk - burmistrz Sanoka
Wacław Krawczyk - starosta powiatu sanockiego
Andrzej Betlej - wójt gminy Zarszyn
prof. dr hab. Feliks Kiryk
st. bryg. Zdzisław Szablewski - komendant wojewódzki PSP
płk Witold Przybyła ? szef WSzW w Rzeszowie
mł. insp. Edward Ząbek - komendant powiatowy policji w Sanoku
mł. bryg. Krzysztof Dżugan - komendant powiatowy PSP w Sanoku
Jan Rajchel - burmistrz Rymanowa
Następnie głos zabrali wojewoda podkarpacki Mirosław Karapyta oraz marszałek województwa Pan Zygmunt Cholewiński. Po niezwykle ciepłych przemówieniach nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy upamiętniającej 650 lat istnienia miejscowości oraz 600-lecie zwycięstwa w bitwie pod Grunwaldem. Odsłonięcia dokonali najstarsi mieszkańcy: Zofia Niemiec, Stanisław Jakubowski i Józef Sieniawski, a tablicę poświęcił J.E. Ks. abp Józef Michalik. Podniosłym momentem uroczystości był apel grunwaldzki odczytany przez por. Grzegorza Kokota zakończony salwą honorową. Po apelu zaproszeni goście złożyli wieńce i znicze pod pomnikiem poległych w I i II wojnie światowej.
Tę część uroczystości zakończył wymarsz kompanii.
Następnie zgromadzeni goście udali się do Domu Parafialnego w Jaćmierzu, w którym przygotowano specjalną wystawę zdjęć poświęconą księdzu biskupowi Stanisławowi Jakielowi oraz historii miejscowości i jej mieszkańców.
Po tej części uczestnicy obchodów udali się do Domu Ludowego, w którym odbyła się sesja popularno-naukowa uświetniona wykładem "Początki Jaćmierza, Posady Jaćmierskiej i Bażanówki na tle dziejów miast dawnej Ziemi Sanockiej" prowadzonym przez prof. dr hab. Feliksa Kiryka.
Po sesji na rynku wystąpiła kapela "Rymanowianie" z Rymanowa, która swoimi piosenkami rozbawiła publiczność.  Ostatnim punktem uroczystości był wieczór wspomnień przy ognisku. Wyświetlono okolicznościowy film przedstawiający dorobek kulturalny Jaćmierza, Posady Jaćmierskiej i Bażanówki. Śpiewano piosenki biesiadne, ludowe i patriotyczne. Odważni mieszkańcy Jaćmierza mogli zmierzyć swoje siły w karaoke w myśl zasady Śpiewać każdy może.
W drugim dniu uroczystości czyli w niedzielę 25 lipca, w godzinach przedpołudniowych, pomimo niesprzyjającej aury, z Posady Jaćmierskiej i Przedmieścia w kierunku rynku wyruszyły, w takt marszu, orkiestry z Rymanowa i Brzozowa, by zaprezentować się w koncercie scenicznym.
Z kolei w Bażanówce odsłonięto i poświęcono pamiątkową tablicę upamiętniającą obchody 650-lecia Jaćmierza, Posady Jaćmierskiej i Bażanówki. Odsłonięcia dokonali mieszkańcy Bażanówki: Helena Niemiec, Stanisław Żuchowski oraz wójt Andrzej Betlej. Tablicę poświęcili ks. Kazimierz Giera i ks. Andrzej Pastuszek. Uroczystość zakończyła się złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy. Prelekcję na temat historii Bażanówki wygłosił Stanisław Smolik.
Tymczasem na jaćmierskim rynku prezentowała się kapela podwórkowa "Czy się wali czy się pali" z Przemyśla.
W związku z fatalną pogodą wiele z zaplanowanych atrakcji, punktów programu i występów nie odbyło się. Jednak pomimo tego przybyli goście mogli spróbować smakowitej grochówki?
Wieczorem dyskotekę pod gwiazdami prowadził DJ Łuczos.

Sonda

Czy podoba Ci się nasza strona?

1 możliwych do oddania głosów

jVS by www.joomess.de.

Patronat medialny

ezarszyn

Goscimy

Odwiedza nas 6 gości oraz 0 użytkowników.