VIII Jarmark na Jaćmierskim Rynku

Dnia 27.06.2010 roku odbył się kolejny, ósmy już JARMARK NA JAĆMIERSKIM RYNKU. Jest to cykliczna impreza wpisana w kalendarz kulturalny gminy Zarszyn. W bieżącym roku Jarmark stał się imprezą towarzyszącą obchodom 650-lecia Jaćmierza, Posady Jaćmierskiej i Bażanówki.
Jarmarki wpisane  były w kilkuwiekową historię Jaćmierza. Wszystkie nadania prawa miejskiego przewidywały przywileje na jarmarki i targi tygodniowe. Jaćmierz posiadał przywilej na trzy jarmarki w roku: 12 marca, 8 maja i 24 czerwca. Handlowano końmi, wołami i innymi wyrobami rzemieślniczymi. Na jarmarki do Jaćmierza przyjeżdżali kupcy z Czech, Węgier, Rumunii. Ważne były też cotygodniowe targi jaćmierskie, skupiające mieszkańców okolicznych wsi. Zabudowa jaćmierskiego rynku ? domy z podcieniami ? to pozostałość po dawnych jarmarkach. Na podcieniach przybywający kupcy rozkładali swoje towary, a mieszkańcy rynku pobierali od nich opłaty za udostępnienie miejsca na handel, dorabiając sobie w ten sposób parę złotych.

Obecne jarmarki na jaćmierskim rynku to impreza kulturalna mająca przypominać o jarmarkach sprzed lat. Każda grupa wiekowa znajdzie tu coś dla siebie: dla dzieci zjeżdżalnia, karuzela, kucyki, lody, baloniki itp. Starsi mogą obejrzeć występy zespołów ludowych, posłuchać orkiestr, podegustować różne potrawy tradycyjne.  Oprócz stoisk handlowych z rękodziełem, jadłem regionalnym, można nieraz wziąć udział w różnych konkursach, wykazać się sprawnością i refleksem. Powodzeniem cieszą się również loterie fantowe, w których można wygrać pomysłowe i wartościowe nagrody.
Podczas tegorocznego jarmarku wystąpiły dzieci ze szkoły w Jaćmierzu, dziewczęta z Zespołu Garnizonowego z Rzeszowa, a także Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Jaćmierza. Były atrakcje dla dzieci, rękodzieło, tradycyjna jaćmierska grochówka i chętni do wspólnej zabawy. Niestety, nie dopisała pogoda ? opady deszczu i zimno nie pozwoliły, by zabawa trwała do późnych godzin nocnych.

Sonda

Czy podoba Ci się nasza strona?

1 możliwych do oddania głosów

jVS by www.joomess.de.

Patronat medialny

ezarszyn

Goscimy

Odwiedza nas 4 gości oraz 0 użytkowników.