I Gminny Przegląd Pieśni Maryjnych

3 maja 2010 roku w kościele parafialnym w Jaćmierzu odbył się I Gminny Przegląd Pieśni Maryjnych pod hasłem: ?Królowej Anielskiej Śpiewajmy?..?. Przegląd był jedną z imprez towarzyszących obchodom 650-lecia Jaćmierza, Posady Jaćmierskiej i Bażanówki. Zainicjowany i zorganizowany został przez Koło Gospodyń Wiejskich w Jaćmierzu i Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Miłośników Ziemi Bażanowsko-Jaćmierskiej w ramach oferty na usługi społeczne- ?650-lat Jaćmierza, Posady Jaćmierskiej i Bażanówki aktywizuje i integruje społeczność?. Pomysł poparł również Ks. Proboszcz Kazimierz Giera. Zaproszenie przyjęły chóry z Bażanówki, Beska i Nowosielec, schola z Długiego, członkowie rodzin Domowego Kościoła z Posady Jaćmierskiej oraz chór ?Ave Maria" z Jaćmierza.


Przegląd rozpoczął się mszą świętą i nabożeństwem majowym. Chóry zaprezentowały po 3 pieśni maryjne. Były to przeważnie utwory mniej znane, nie śpiewane na co dzień podczas nabożeństw.
Zorganizowanie przeglądu miało na celu odnowić zwyczaj śpiewania w maju przy kapliczkach Matki Bożej pieśni maryjnych, które dawniej rozlegały się po wszystkich miejscowościach.
Każdy z chórów otrzymał pamiątkowy dyplom , a także folder i zestaw widokówek , które zostały wydane przez Społeczny Komitet z racji obchodów 650-lecia Jaćmierza, Posady Jaćmierskiej i Bażanówki. Ksiądz proboszcz podarował każdemu uczestnikowi przeglądu miniaturowy obrazek Matki Boskiej Śnieżnej, która znajduje się w ołtarzu głównym w kościele w Jaćmierzu.
Po zakończeniu przeglądu Chóry i wszyscy Zaproszeni Goście udali się do Domu Ludowego na poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Jaćmierzu. Tam też obejrzeli program artystyczny przygotowany przez młodzież ze Szkoły Podstawowej w Jaćmierzu z okazji rocznicy 3-go Maja.
Poczęstunek oraz transport chórów został opłacony ze środków Programu Integracji Społecznej przyznanych na realizację w/w projektu.
Spotkanie przebiegało w bardzo miłej i radosnej atmosferze. Wszyscy wyrazili wolę kontynuowania takiej formy składania czci i hołdu Matce Bożej i zadeklarowali swój udział w kolejnych przeglądach .

 

Prezes SSKMZB-J:

M.K.

 

Sonda

Czy podoba Ci się nasza strona?

1 możliwych do oddania głosów

jVS by www.joomess.de.

Patronat medialny

ezarszyn

Goscimy

Odwiedza nas 6 gości oraz 0 użytkowników.